Home arrow Przedruki arrow Archiwum arrow Sosnowiec: święcenia i ingres bp. Kaszaka

Sosnowiec: święcenia i ingres bp. Kaszaka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Autor: (rv-maj, im, rł/zk, © Radio Vaticana 2009)   
29.03.2009.
http://www.niedziela.pl/gifs/n200907_026.jpg
Sakra i ingres nowego biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka
odbyły się 28 marca w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Z jego też rąk ks. Kaszak przyjął sakrę biskupią. Współkonsekratorami byli kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Obecni byli kardynałowie Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny i Franciszek Macharski, arcybiskupi Józef Kowalczyk i Mieczysław Mokrzycki oraz wielu innych arcybiskupów i biskupów. Przybyli również przedstawiciele licznych Kościołów chrześcijańskich ze śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo i wierni świeccy, w tym rodzina nowego biskupa. Zgromadzonych powitał bp Piotr Skucha, dotychczasowy administrator diecezji sosnowieckiej. „Dziękujemy, że przyjąłeś ten wybór. Czekają na ciebie rodziny Zagłębia, czeka seminarium, kapłani i siostry zakonne, ludzie chorzy i potrzebujący, zwłaszcza w czasie kryzysu, czekają na ciebie młodzi” – powiedział bp Skucha, zwracając się do biskupa – nominata. Zapewnił go też o modlitwie, której wyrazem będzie wspominanie jego imienia w czasie każdej Eucharystii odprawianej w diecezji. „Biskupie Grzegorzu, jesteśmy gotowi do współpracy z tobą” – podkreślił.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odczytany został komunikat Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone oraz dokument Kongregacji ds. Biskupów, a następnie – po Ewangelii – bulla Benedykta XVI zawierająca nominację biskupią dla ks. Grzegorza Kaszaka.

Po odczytaniu liturgicznego pouczenia skierowanego do nowego biskupa kard. Glemp wygłosił homilię. Przypomniał, że bp Kaszak na swoje zawołanie wybrał słowa „Facere voluntatem Tuam – Pełnić Twoją wolę”. Nawiązując do pierwszego czytania z proroka Izajasza, podkreślił, że człowiek ma wyznaczoną przez Boga drogę, posyłany jest do określonych zadań. Prowadzić nas one mają – zgodnie z Bożą wolą – do zbawienia i do oddawania Bogu chwały. „W tym kontekście rodzi się pytanie: co z naszą wolnością?” – mówił Prymas. Podkreślił, że człowiek jest wolny, może dokonać wyboru wbrew woli Boga, lecz okazuje się to prędzej czy później błędem. Dlatego każdy musi się uczyć, jak korzystać z daru wolności.

Prymas zaznaczył też, że na pierwszym miejscu w apostolstwie diecezjalnym postawić należy rodzinę. Jest ona nie tylko „kolebką przyszłego pokolenia”, ale i szkołą miłości i współpracy między ludźmi. Przypomniał, że w obecnych czasach wspólnota małżeńska i rodzinna atakowana jest w szczególny sposób. Na rodzinie odbijają się wszystkie słabości ludzkie – nieuczciwości, niedotrzymywanie słowa itp. „A słaba rodzina, zlepek ludzi pod jednym dachem, bez miłości – generuje patologię społeczną. Znamy to na co dzień” – ubolewał. W tym kontekście podkreślił, jak ważne jest, że nowy biskup sosnowiecki zna rzeczywistość polską, bo tu się urodził i wychował, ale dzięki studiom w Rzymie i pracy sekretarza Papieskiej Rady ds. Rodziny ma też dużą znajomość Kościoła powszechnego i problematyki rodzinnej.

Kard. Glemp wspominał również 17–letnią historię diecezji sosnowieckiej, wizytę Jana Pawła II w Sosnowcu 14 czerwca 1999 r. Papież mówił wówczas o sosnowieckich obchodach milenijnych z 1967 r. i o tym, jak trudne to były czasy, zwłaszcza dla tych, którzy chcieli otwarcie wyznawać swoją wiarę. Nawiązując do słów Papieża, Prymas podkreślił, że Kościół wypełnia swoją misję w każdych okolicznościach – w czasach wolności i niewoli, dobrobytu i kryzysu.

Podkreślił też, że pojedyncza diecezja nie pozostaje w izolacji. Jej najbliższą więzią jest metropolia – w przypadku diecezji sosnowieckiej to metropolia częstochowska z potężną opieką Matki Bożej Jasnogórskiej. Metropolia z kolei wiąże się z całą konferencją episkopatu. „Biskupi to grono wielkiego wzajemnego zaufania, choć to się nie podoba wrogom Kościoła” – powiedział Prymas. Dlatego – jak przypomniał – po minionym okresie historii Polski, czasie, gdy nękano duchownych, pozostały, owszem, świadectwa słabości, ale nie zdrady.

Po konsekracji nowy ordynariusz objął swoją katedrę.

Na zakończenie Eucharystii nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk zwrócił się do bp. Kaszaka, przypominając zasługi jego poprzednika, śp. bp. Adama Śmigielskiego, m.in. stworzenie i rozwój struktur nowej diecezji czy zorganizowanie wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu w 1999 r. Podkreślił też, jak ważne będzie w diecezji rozwijanie duszpasterstwa rodzin.

Wreszcie głos zabrał sam bp Grzegorz Kaszak, który podziękował Ojcu Świętemu, swoim konsekratorom, kard. Ennio Antonellemu, wszystkim obecnym biskupom, kapłanom, zakonnikom i świeckim, w tym przedstawicielom władz. Zwracając się do tych ostatnich, wyraził nadzieję na owocną współpracę. Szczególne podziękowanie skierował do członków swojej rodziny. „Duża wielopokoleniowa rodzina to moja otucha. To najlepsze środowisko dane człowiekowi, by mógł się rozwijać” – podkreślił.

Na zakończenie nowy biskup udzielił wszystkim pierwszego pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Grzegorz Kaszak został mianowany przez Benedykta XVI biskupem diecezji sosnowieckiej 4 lutego 2009 r. Jego poprzednikiem był bp Adam Śmigielski, który zmarł w październiku ub.r. Od tego czasu administratorem diecezji był bp Piotr Skucha.

Nowy biskup ma 45 lat. Jest najmłodszym polskim ordynariuszem. Urodził się w Choszcznie. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminariach w Gościkowie-Paradyżu i Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1989 r. w Szczecinie z rąk ówczesnego ordynariusza, bp. Kazimierza Majdańskiego. Po święceniach przez rok był wikariuszem w Świnoujściu-Warszowie. W 1990 r. rozpoczął w Rzymie studia doktoranckie z teologii moralnej na prowadzonym przez Opus Dei Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża. Doktorat obronił w roku 1998 („Amore responsabile e contraccezione nelle Catechesi di Giovanni Paolo II” – „Miłość odpowiedzialna i antykoncepcja w katechezie Jana Pawła II”). W tym samym roku został Prałatem Jego Świątobliwości.

W latach 1992-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Rodziny, pełniąc m.in. funkcję sekretarza jej przewodniczącego, kard. Alfonso Lópeza Trujillo. Następnie powierzono mu funkcję rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie – domu formacyjnego, w którym mieszkają księża studenci. Jesienią 2007 r. bp Kaszak został mianowany sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny.


(rv-maj, im, rł/zk, © Radio Vaticana 2009)
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 

Stworzenie i administracja:
cyplinski.net

Strony z którymi współpracujemy (wymiana linków):
Sosnowiec - informacje o mieście
www.kryvan.pl - kilka słów o pielgrzymowaniu i nie tylko
Bartłomiej Parys, SVD
Duszpasterstwo Akademickie Katowice
Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej
Reklamy:
Psychologia - Prepaid Phonecard - agencja pr - Złote Artykuły - Angielski korepetycje - Long Distance Calling Cards - cheap philippines phone card - calling card
Katalogi, w których jesteśmy:
katalog.mistrzu.com Katalog Stron WWW - www.webtree.pl Katalog Polskich Stron KPS.PL www.katalog.bajery.pl