O Świętym Mikołaju Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Redaktor: Maciek   
26.11.2009.

Kilka słów o Świętym Mikołaju, co się dzieje 6-go grudnia i  Adres Świętego Mikołaja!

Mikołaj z workiem

Święty Mikołaj

Święty Mikołaj - (Father Christmas - Anglia, Santa Claus - USA, Babbo Natale - Włochy, Heilige Nicolaus - Niemcy) – postać starszego mężczyzny z siwą lub białą brodą, ubranego w czerwony, wykończony białym futrem strój. Rozdaje dzieciom prezenty w czasie Bożego Narodzenia. Porusza się saniami ciągniętymi przez wierne renifery (z przodu jest Rudolf z czerwonym nosem). Zamieszkuje Laponię, i biegun północny, gdzie Elfy pomagają mu przy prezentach.

Jedzie w świat

W większej części Europy, w tym w Polsce, dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry (Legendy mówią, że  potrafił czynić cuda.). W nocy z 5-go na 6-go grudnia Mikołaj na swych saniach oblatuje cały świat, gdzie tylko może i gdzie jest oczekiwany, a rankiem dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty (zwykle słodycze) ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie), a niegrzeczne dzieci dostają na ostrzeżenie rózgę.

 

Biskup

6 grudnia - jak dobrze wiecie,

Święty Mikołaj chodzi po świecie.

Dźwiga swój worek niezmordowanie

I każde dziecko prezent dostanie.

 

Dla Asi ma piłkę, dla Bartka – sanki

i figurówki dla Zuzanki.

Kasi ksiązeczke da z obrazkami

i lalke Barbie z ubrankami.

Dla Krzysia ma czapkę i rękawiczki,

Bliźniaczką z Kocka da dwa szaliczki.

Jasiowi puzzle, drewniane klocki,

Mateuszowi - wóz strazacki.

a dla Jędrusia z Zakopanego

Ma narty i piękne klocki lego.

 

A kiedy rozda juz prezenty,

Wraca do nieba uśmiechniety.

Choć może czasem przykro świetemu,

Ze nikt prezentów nie daje jemu.

 


 Kolędnicy

 

 

 Adres Świętego Mikołaja:

Santa Claus, Arctic Circle,

96930 Rovaniemi, Finlandia

 

 

 

W Polsce

W Wigilię dzieci wypatrują na niebie pierwszej gwiazdki. Kiedy ją zobaczą, cała rodzina zasiada do uroczystej wieczerzy. Na pamiątkę narodzenia Jezusa w stajence kładzie się pod obrus sianko. Na stole stawia się zawsze jedno nakrycie więcej dla niespodziewanego gościa. Przed kolacją wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia, zapominając o wcześniejszych kłótniach i nieporozumieniach. Przygotowania Bożego Narodzenia rozpoczynają się adwentem. Okres świąt kończy się 6 stycznia, w dniu Trzech Króli. W czasie świąt dzieci przebrane za diabły, anioły, pasterzy obchodzą domy i śpiewają kolędy. Dostają za to drobne pieniądze i słodycze. Jeśli jest dużo śniegu, można urządzić wspaniały kulig z pieczeniem kiełbasek na ognisku i śpiewami.

 

 

Na Słowacji

Na Słowacji święty Mikołaj z przebierańcami w maskach przegania z domów śmierć. Ma on wygląd przerażającego upiora z kosą w ręku. W czasie adwentu najmilszym dniem dla dzieci jest 6 grudnia. Czyszczą one swoje buty i stawiają je na parapecie okna, aby otrzymać prezent od Świętego Mikołaja. W wielu rodzinach urządza sie dzieciom małe święto. Dorośli przychodzą przebrani za diabła i anioła i podczas gdy dzieci śpiewają, wręczają im prezenty. Między Bożym Narodzeniem a dniem Trzech Króli wypada "dwanaście świętych dni". W tym czasie ludzie przebierają się i tańczą przy muzyce, podtrzymując dawne ludowe zwyczaje związane z bliskim końcem zimy.

 

W Austrii

Święty Mikołaj przychodzi w towarzystwie diabłów, czyli Krampusów. Są to przebierańcy, którzy straszą niegrzeczne dzieci. Boże Narodzenie jest tu najważniejszym świętem w roku. Wszyscy starają się je spędzić z rodziną. Na placach wielu miast i wsi stoją ogromne choinki. 24 grudnia na ulicę wychodzą tłumy dzieci, często w towarzystwie babci czy dziadka. Rodzice zajmują sie wtedy przystrajaniem drzewka. W stolicy Austrii – Wiedniu – w parku niedaleko ratusza, przez cały grudzień panuje nastrój święta i zabawy. Pośród bajkowych dekoracji stoją pięknie ozdobione drzewa.

 

 

 

 

 

 Źródła:

 

http://www.madzik.pl/mikolaj/swiety_mikolaj.htm

http://www.klamerka.pl/strona-9.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_z_Miry

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Miko%C5%82aj_(posta%C4%87_ba%C5%9Bniowa)

 

 

 

» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
Zmieniony ( 26.11.2009. )
 
« poprzedni artykuł
 

Stworzenie i administracja:
cyplinski.net

Strony z którymi współpracujemy (wymiana linków):
Sosnowiec - informacje o mieście
www.kryvan.pl - kilka słów o pielgrzymowaniu i nie tylko
Bartłomiej Parys, SVD
Duszpasterstwo Akademickie Katowice
Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej
Reklamy:
Reklama świetlna - Rodos czerwiec - usa calling card - Wyposażenie łazienek - Litery podświetlane - phonecard - nls - darmowe dzwonki mp3
Katalogi, w których jesteśmy:
katalog.mistrzu.com Katalog Stron WWW - www.webtree.pl Katalog Polskich Stron KPS.PL www.katalog.bajery.pl