Home arrow Ciekawostki arrow Papież Polak

Papież Polak Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Redaktor: Maciek   
25.10.2010.
 Jan Paweł II był drugim papieżem Polakiem. Pierwszym był Pius X - przez wielu uważany za jednego z największych papieży. Beatyfikowany i kanonizowany przez Piusa XII.

Pius X (Giuseppe Melchiorre Sarto), ur. 2 czerwca 1835 w Riese, w prowincji Treviso - zm. 20 sierpnia 1914 w Watykanie. Jest świętym Kościoła katolickiego, papieżem był w okresie od 9 sierpnia 1903 do śmierci.

Był synem wiejskiego listonosza i szwaczki. Niektóre źródła podają, że jego ojciec Giovanni Sarto (po polsku Krawiec) był Polakiem, który „za chlebem” wyemigrował z Górnego Śląska (z Boguszyc spod Toszka w powiecie gliwickim; inna wersja wskazuje na Wielkopolskę) do Włoch (zmieniając nazwisko z Jan Krawiec), natomiast jego matka Margherita była Włoszką. Oficjalna Watykańska genealogia Giuseppe Melchiorre Sarto mówi o:

  • rodzicach: Giovannim Battiście (1792–1852) i Marghericie Sanson (1813–1894);
  • dziadkach (od strony ojca): Giuseppem Sarto, właścicielu ziemskim, i Paoli Giacomello;
  • pradziadkach: Anzolim Sarto i Antonii Liviero.

 

Giuseppe od urodzenia żył w wielodzietnej rodzinie, jego rodzice mieli dziesięcioro dzieci.  Uczęszczając do szkoły podstawowej w Riese, uczył się równocześnie języka łacińskiego u kapelana tej wioski, ks. Alojzego Horacjusza. W 1846 r. został przyjęty do gimnazjum w Castelfranco Veneto. Codziennie musiał więc przebiegać 14 km (po 7 km tam i z powrotem do domu). Trwało to przez 4 lata (1846-1850). W 1845 r. otrzymał sakrament Bierzmowania; pierwszą Komunię świętą przyjął w 1847 r., kiedy miał 12 lat. Odebrał od patriarchy weneckiego Jacuba Monico stypendium seminaryjne, za które mógł wstąpić do seminarium.

Giuseppe Melchiorre Sarto został wyświęcony na kapłana 18 września 1859. Początkowo pracował w miejscowości Tombolo, a następnie, w 1867, został proboszczem w Salvano. Był doskonałym kaznodzieją, jeździł do pobliskich wiosek odprawiać Msze Święte, był człowiekiem bardzo pobożnym i gorliwym opiekunem ubogich.

20 listopada 1884 r. – sakra biskupia, 1892 r. – kreacja kardynalska (przez Leona XIII). W 1903 r. pożegnał życie doczesne dla wiecznego wielki papież Leon XIII. 62 kardynałów po siódmym głosowaniu wybrało kardynała Sarto. Wybór przyjął zalany łzami (3 sierpnia). Uroczysta koronacja odbyła się 9 sierpnia. Giuseppe Melchiorre Sarto przyjął imię Pius X. Jego pierwsze słowa (oznajmujące zaaprobowanie wyboru) brzmiały: „O, moja droga mamo, moja dobra mamo (...) Przyjmuję, in crucem”. W 1904, aby zapobiec podobnym przypadkom, Pius X wydał konstytucję Commisium nobis, w której w sposób zdecydowany potępił i zakazał pod karą ekskomuniki stosowania przy wyborach papieża ekskluzywy państwowej.W dwa miesiące później (4 października 1903 r.) wydał swą pierwszą encyklikę, w której wyłożył program swojego pontyfikatu: Odnowić wszystko w Chrystusie. W 1906 r. wydał drugą z kolei encyklikę, dotyczącą karności i reformy duchowieństwa.

Papież dopuszczał dzieci w „mniej więcej siódmym roku życia” do przyjęcia I Komunii św. i ułatwienia Eucharystii chorym. Polecił też opracowanie nowego wydania śpiewnika gregoriańskiego i zreformował brewiarz. Zachęcał do badania Pisma św. zakładając w Rzymie Papieski Instytut Biblijny. Pius X był prekursorem Akcji Katolickiej. W 1908 zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Korony Polskiej” na stałe do Litanii loretańskiej.

7 lipca 1910 dzięki staraniom Józefa Bilczewskiego, wydał dekret, w którym potwierdzał kult Matki Bożej jako Królowej Korony Polskiej i ustanawiał liturgiczne święto Królowej Korony Polskiej dla diecezji lwowskiej i przemyskiej (obchodzono je w pierwszą niedzielę maja jako święto dziękczynienia za opiekę Matki Bożej nad Polską, a od 1914 roku - w dniu 2 maja).

W 1910 założył w Rzymie hospicjum dla polskich studentów. W 1913 Pius X doznał zawału serca. W 1914 zachorował i już nigdy z choroby nie wyszedł, a wydarzenia, które doprowadziły do I wojny światowej pogorszyły jego stan. Polakom walczącym o niepodległość radził: „Dostojnicy polskiego kościoła powinni modlić się za swoich władców”. Wielokrotnie dawał wyraz, że dla Polaków podstawą musi być trójlojalizm, tj. wierność władcom zaborów, nawet, jeśli miałoby to doprowadzić do bratobójczych walk w szeregach wrogich armii.

Pius X zmarł w Rzymie w nocy 20 sierpnia 1914 o godzinie 1:15. Jego ostatnie słowa były skierowane do wiernego współpracownika, Merry'ego del Val: „Poddaję się całkowicie”. Został pochowany w bazylice św. Piotra. Beatyfikowany w 1951 r., kanonizowany w 1954 r. przez Piusa XII. Przez wielu jest uważanym za jednego z największych papieży. Jest patronem esperantystów. W ikonografii św. Pius X przedstawiany jest w stroju papieskim.

 

Więcej np. na: http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/08-21.php3 oraz http://pl.wikipedia.org/wiki/Pius_X
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 

Stworzenie i administracja:
cyplinski.net

Strony z którymi współpracujemy (wymiana linków):
Sosnowiec - informacje o mieście
www.kryvan.pl - kilka słów o pielgrzymowaniu i nie tylko
Bartłomiej Parys, SVD
Duszpasterstwo Akademickie Katowice
Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej
Reklamy:
calling card - Litery podświetlane - pzu kalkulator - prepaid calling cards - Reklama Poznań - reliance india call - szkoły językowe we Wrocławiu - assa abloy
Katalogi, w których jesteśmy:
katalog.mistrzu.com Katalog Stron WWW - www.webtree.pl Katalog Polskich Stron KPS.PL www.katalog.bajery.pl