Home

Duch Święty spoczął na Jezusie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Redaktor: Madzia   
14.01.2011.

Ewangelia według świętego Jana 1,29-34Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: «Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi».

Jan dał takie świadectwo: « Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: «Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym».

Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym”.


„Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Jezus, przedstawiony przez Ojca jako Jego umiłowany Syn, teraz jest ukazany jako niewinny Baranek, który będzie ofiarowany jako przebłaganie za grzechy. Jest to więc „Sługa Pański” zapowiedziany przez proroka Izajasza, który weźmie na siebie ludzkie nieprawości i spłaci je własną śmiercią. Prze swą ofiarę stanie się światłością i zbawieniem nie tylko Izraela, lecz całej ludzkości, w Nim też objawi się chwała Boga.

 

Bóstwo Chrystusa jaśnieje, Jednorodzony Syn Ojca jest Bogiem, tak jak i Ojciec; przyjmując naturę ludzką, nie umniejszył swego Bóstwa. Ukrył je jednak, przybierając postać sługi i sprowadzając się wprost do roli baranka przeznaczonego na ofiarę całopalna. Lecz właśnie przez tę ofiarę doszedł do zmartwychwstania, odnalazł w pełni swoją chwałę jako Syn Boży i nabył władzę udzielania tej chwały wszystkim ludziom. Dokonał bowiem odkupienia ich od grzechu i przedstawił ich Ojcu jako synów.

 Wobec wielkości Chrystusa, Jan wyraźniej dostrzega swoja nędzę. Oświecony światłem z wysoka, głosi bezwzględne pierwszeństwo Chrystusa i Jego misji.; On jest „wybrańcem Bożym”, który przyszedł chrzcić już nie wodą, lecz „Duchem Świętym”. Wobec Chrystusa żaden Apostoł nie znaczy już nic, a raczej – znaczy tyle i może działać tylko tyle, o ile uzależnia siebie we wszystkim i z pokorą od Niego.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 

Stworzenie i administracja:
cyplinski.net

Strony z którymi współpracujemy (wymiana linków):
Sosnowiec - informacje o mieście
www.kryvan.pl - kilka słów o pielgrzymowaniu i nie tylko
Bartłomiej Parys, SVD
Duszpasterstwo Akademickie Katowice
Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej
Reklamy:
producent ogrodzeń betonowych - Angielski Wrocław - cheap philippines phone card - srebrzenie Warszawa - praca Poznań - http://www.urlopswinoujscie.pl - usa calling card - wrzody
Katalogi, w których jesteśmy:
katalog.mistrzu.com Katalog Stron WWW - www.webtree.pl Katalog Polskich Stron KPS.PL www.katalog.bajery.pl