Błogosławieni... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Redaktor: Madzia   
27.01.2011.

Ewangelia według świętego Mateusza 5,1-12Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie.Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

 

Kazanie na górze rozpoczyna się radosną zapowiedzią: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. Jednak to nie ubóstwo materialne zostało określone jako błogosławione, lecz usposobienie duchowe, dzięki któremu człowiek nie pokłada ufności ani w sobie samym, ani w dobrach ziemskich, lecz w Bogu. 

„Błogosławieni, którzy się smucą”, czyli przyjmują utrapienia życia, przyznając Bogu prawo doświadczania ludzi przez cierpienie i nie wątpiąc w Jego miłość ojcowską.

„Błogosławieni cisi”, którzy będąc ubogimi i utrapionymi nie buntują się, nie usiłują poprawić sobie warunków poprzez gwałt i obelgi rzucane na innych.

„Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości” nie przez wyzwolenie swoich praw, lecz dążąc do sprawiedliwości, czyli do coraz większej świętości.

„Błogosławieni miłosierni” to jest ci, którzy są świadomi, że sami potrzebują miłosierdzia Bożego; potrafią oni współczuć i przebaczać błędy drugim.

„Błogosławieni czystego serca”, którzy nie splamili swej duszy przez namiętności i grzech.

„Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój”, bo zachowując sami pokój z Bogiem, sieją pokój na swej drodze.

 „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości”, cierpią za dobrą sprawę, za wiarę, za Ewangelię. Wszystkie te kategorie osób cechuje wspólna zasadnicza zaleta – zamiast polegać na własnych siłach fizycznych i moralnych, pokładają ufność w Bogu. Zamiast szukać zadowolenia w dobrach doczesnych, żyją w oczekiwaniu dóbr niebieskich. Dlatego właśnie one zostały im obiecane: Bóg, Jego królestwo i miłosierdzie, oglądanie Go i szczęśliwość wieczna.
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
» Wyślij komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj.
Zmieniony ( 01.02.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 

Stworzenie i administracja:
cyplinski.net

Strony z którymi współpracujemy (wymiana linków):
Sosnowiec - informacje o mieście
www.kryvan.pl - kilka słów o pielgrzymowaniu i nie tylko
Bartłomiej Parys, SVD
Duszpasterstwo Akademickie Katowice
Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej
Reklamy:
pzu kalkulator - Hipermarkety Poznań - Meble tapicerowane - budowa domu - Reklama Poznań - prepaid calling cards - Złote Artykuły - Angielski
Katalogi, w których jesteśmy:
katalog.mistrzu.com Katalog Stron WWW - www.webtree.pl Katalog Polskich Stron KPS.PL www.katalog.bajery.pl